ATEITININKŲ FEDERACIJA
PAREIŠKIMAS
DĖL GYVENIMO ĮGŪDŽIŲ UGDYMO PROGRAMOS IR SUSIRŪPINIMĄ KELIANČIŲ TENDENCIJŲ KALBĖTI VISO LIETUVOS JAUNIMO VARDU SVARSTANT VERTYBINIUS KLAUSIMUS
2023-09-28
Vilnius
„Ateitininkų federacija“, būdama ilgamete Lietuvoje jaunimo organizacijų tarybos (toliau – LiJOT) nare ir viena iš seniausių bei didžiausių Lietuvos Respublikoje veikiančių jaunimo organizacijų, nepritaria LiJOT prezidento Domanto Katelės išsakytai pozicijai dėl Gyvenimo įgūdžių ugdymo programos (toliau – GĮUP) ir jo pretenzijai kalbėti visos Lietuvos jaunimo (įskaitant ir ateitininkus) vardu. Tokia LiJOT prezidento elgsena formuoja klaidingą įspūdį, kad šalies jaunimas į GĮUP turi vieningą požiūrį. Taip pat ir tai, kad „Ateitininkų federacija“ remia GĮUP. Todėl ypatingai kritiškai vertiname LiJOT prezidento veiksmus pasinaudojant oficialiais LiJOT kanalais skleisti savo asmeninę nuomonę. Net jeigu LiJOT ir turėtų vieningą poziciją šiuo klausimu, ji negalėtų savintis teisės kalbėti viso Lietuvos jaunimo vardu, nes atstovauja tik konkrečioms jaunimo organizacijoms, o ne visam Lietuvos jaunimui. Tam ši organizacija neturi teisėto pagrindo, o juo labiau jo neturi LiJOT prezidentas. Būtina pabrėžti, kad jaunimo požiūris į GĮUP yra nevienareikšmiškas, o „Ateitininkų federacija“ šiai programai turi esminių kritinių pastabų.
Kritiškos Ateitininkų federacijos pozicijos GĮUP atžvilgiu priežastys:
Tačiau, užuot siekiant moksleivius ruošti šeimai, GĮUP ugdymas apie lytinius santykius apskritai atsiejamas nuo ilgalaikio įsipareigojimo ir atsakomybės. Tai sudaro regimybę, jog tokios svarbios asmens gyvenimo dalys, kaip seksualumas ir lytinis potraukis, priskirtini išimtinai malonumų sričiai, o vaisingumas ir vaikai yra greičiau problema, kurios reikia vengti.
Negana to, GĮUP lytiškumo ugdymo turinį grindžiant prielaida, kad dalis paauglių neišvengiamai užsiima lytiniais santykiais, daroma neigiama įtaka seksualinių santykių nepradėjusių jaunuolių psichosocialinei ir dvasinei būklei. Siekis užtikrinti, jog lytinius santykius praktikuojantys paaugliai žinotų apie kontraceptines priemones, kartu formuoja naują socialinę normą, kad paauglių lytiniai santykiai yra normali praktika. Tai, siekiant pritapti prie bendraamžių ir atitikti šiuolaikinį standartą, sukuria spaudimą lytinį gyvenimą pradėti anksti. Visgi, kontracepcijos priemonės negali visiškai užtikrinti apsaugos nuo lytiškai plintančių ligų, o taip pat negali garantuoti ir visiškos vaisingumo kontrolės. Svarbu pabrėžti, kad kontraceptinių priemonių naudojimas negali pašalinti kitų neigiamų ankstyvų lytinių santykių padarinių, todėl lytinio ugdymo siekiamybė turėtų išlikti, kad lytinius santykius pradėtų brandi asmenybė, o ne vaikai.
Mūsų įsitikinimu, skaistumas yra neatsiejamas nuo ištikimybės, kuri yra tikrai tvarių ir ilgalaikių santykių pagrindas. Visuomenėje trūkstant dorybingų žmonių, kurie norėtų ir pajėgtų išlaikyti ištikimybę šeimoje, nevaisingos taps ir pastangos gerinti demografinę padėtį. Deja, programoje meilė aptariama tik lytinių santykių ir kontracepcijos kontekste, tačiau nėra ugdomos kompetencijos kurti darnius, ilgalaikius ir skaisčius santykius bei prisiimti įsipareigojimus šeimoje, kuri, nepaisant visų iššūkių, išlieka kiekvienos klestinčios visuomenės ir valstybės pagrindas.
Visgi norime pabrėžti, kad daugelis GĮUP temų yra svarbios ir naudingos moksleiviams, todėl su tinkamu mokytojų paruošimu galėtų duoti gerų rezultatų. Susipriešinimą visuomenėje kelia būtent lytiškumo ugdymą apimančios temos ir nuo rengimo šeimai bei biologinės lyties atskirtas jų turinys. Nepašalinus mūsų įvardintų esminių programos turinio ir jos įgyvendinimo trūkumų, ši programa neturėtų būti dėstoma Lietuvos švietimo įstaigose.
Kadangi dirbame bendram Lietuvos jaunimo labui, siekiame ne vien kritikuoti, todėl atsakingiems asmenims teikiame šiuos pasiūlymus:
Ateitininkų federacijos pirmininkas
Vytis Turonis
[1]Pagal šį ir panašius apibrėžimus anglišką terminą gender į lietuvių kalbą labiau tiktų versti ne ,,lytis“ ar ,,socialinė lytis“, ar ,,lytis socialiniu aspektu“, o ,,lyties įvaizdis“.
Jaunųjų ateitininkų sąjunga
Moksleivių ateitininkų sąjunga
Studentų ateitininkų sąjunga
Ateitininkų sendraugių sąjunga
Šiaurės Amerikos ateitininkai
Ateitininkų fondas
Berčiūnų stovykla
Žurnalas „Ateitis“
Ateitininkų federacija
Įmonės kodas: 191956728,
Laisvės al. 13,
LT-44238 Kaunas
af@ateitis.lt
Tel.: +370 699 28 557
https://www.ateitininkai.lt